
- Ålder: 2012-02-04
- Kön: Hanhund
- Ras: Blandras
- Kastrerad: Ja
- Kontaktperson: Stina J.
- Adoptionsavgift: 5500 kr
- Förmedlad från: Hem i Sverige
- Befinner sig nu: I sin familj på Värmdö
- Kan bo med hundar: Ja
- Kan bo med katt: Nej
- Kan bo med barn i åldern: Ska enbart bo med vuxna
- Vilken miljö passar: Kan bo centralt
- Aktivitetsnivå: Låg-medium
- Adoptörens hundvana: Har hundvana sen tidigare
Den här fina killen heter Zarif! Han är idag en älskad familjemedlem som nu söker ett nytt hem då han blir stressad av att bo med flera små barn.
Zarif är glad i att hänga med på det mesta, han kan skälla till när det kommer besök eller om någon går förbi tomten men är van att träffa mycket nytt folk och röra sig i publika miljöer. Han bor gärna som ensamhund och får all uppmärksamhet men kan också trivas tillsammans med en trevlig hundkompis. Han har tidigare gått på hunddagis och är van att umgås med andra hundar, han har ett fint hundspråk men kan vakta mat och tuggben om han känner sig trängd.
Han vill inte bo med de minsta barnen men äldre tonåringar går bra, han är väldigt mysig och vilar gärna tillsammans i soffan, går långpromenad i skogen eller tränar på tricks i utbyte mot en gobit. Han är också bekväm med att vara ensam några timmar i sitt nuvarande hem.
Zarifs matte berättar:
Zarif är en människokär liten kille som aldrig missar en stund att mysa i soffan. Han bor i Stockholm men föddes på Cypern 2012. Han upphittades vid en månads ålder men har bott i familj sedan han var två månader gammal.
Zarif är en blandras i mellanstorlek. Han är snabb och skulle säkert kunna bli duktig på agility. Han tycker om att gå i skog och mark och är van att gå fritt. Han skulle må bra av att gå lite oftare i koppel för att träna lite mer. Zarif är otroligt flexibel och behöver måttlig aktivitet, mest av allt vill han ligga bredvid någon i familjen. Han är van att åka bil och kollektivt.
Zarif söker ett lugnt hem utan barn. Just nu bor han med tre barn i olika åldrar och det är för stressigt för honom. Han är uppvuxen boendes med två vuxna och det är nog så han trivs bäst. Han vill kunna vara ifred. Han är lite försiktig av sig och skulle må bra av att bo hos någon som är hundvan sedan tidigare. Söker ni en mysig och flexibel vän så är Zarif perfekt!
Är du Zarifs nya bästis? Skicka då in en intresseanmälan!