Stella (21-0166)

Stella (21-0166) är adopterad.
Aktiv, go tjej söker en kärleksfull familj
  • Ålder: ca 5 år
  • Kön: Tik
  • Ras: Schäferblandning
  • Kastrerad: Ja
  • Kontaktperson: Anna-Maria S.
  • Adoptionsavgift: 7500 kr
  • Förmedlad från: Jourhem i Polen
  • Befinner sig nu: Jourhem i Halland
  • Kan bo med hundar: Hanhundar
  • Kan bo med katt: Nej
  • Kan bo med barn i åldern: 14 år och uppåt
  • Vilken miljö passar: Kan bo i lugnare område
  • Aktivitetsnivå: Medium
  • Adoptörens hundvana: Har hundvana sen tidigare

Stella är en vacker tjej på ca 5 år som hamnade i ett jourhem i Polen efter att hennes förra ägare inte kunde ha henne kvar. I Polen bodde hon ute tillsammans med flera andra hundar men fungerade bäst med hanhundar och var grinig mot vissa andra tikar. Detta har hon även visat i sitt svenska jourhem.

Sedan mitten av mars bor hon i ett jourhem i Halland ute på landet. I början var hon ovan vid att bo inomhus men har nu vant sig vid alla konstiga saker som TV, damsugare med mera.

Hon är en tjej som tycker om närhet och uppmärksamhet under dagarna. Ute på promenad går hon fint i koppel så länge ingen katt dyker upp!

Stella väger ca 40 kg.

Låter Stella som den perfekta kompisen och blivande familjemedlemmen hos just Er? Skicka in din intresseanmälan redan idag!

 



Plugin created by Emmaria