Max (949)

Max (949) är adopterad.
Ståtlig och fin kille
  • Ålder: ca 5 år
  • Kön: Hanhund
  • Ras: Långhårig akitablandning
  • Kastrerad: Ja
  • Kontaktperson: Anna-Maria S.
  • Adoptionsavgift: 6900 kr
  • Förmedlad från: Husky Rescue Ireland
  • Befinner sig nu: Rescue på Irland
  • Kan bo med hundar: Vet ej - information kommer
  • Kan bo med katt: Nej
  • Kan bo med barn i åldern: Vet ej - information kommer
  • Vilken miljö passar: Kan bo i lugnare område
  • Aktivitetsnivå: Medium
  • Adoptörens hundvana: Kräver vana av rasen

Max är en otroligt fin långhårig akita som är ca 5 år gammal. Under hans liv har större delen bestått av att vara fastkedjad i en trädgård och han fick nästan aldrig komma ut på promenader eller socialiseras med människor eller hundar. Trots det är han väldigt snäll mot människor och härlig att ha omkring sig och beskrivs av rescuet som ”stor, studsig och mjuk”.

Eftersom han är nyligen inkommen till rescue så vet vi inte än hur han är med andra hundar, barn eller katter. När han har sett andra hundar har han dock bara velat leka, så det är positivt. Det kommer uppdateras när vi lärt känna honom bättre. Vi tror dock att han bör bo som ensamhund, så hans nya familj kan träna honom i lugn och ro och vänja honom vid en hemmamiljö och andra situationer som kan dyka upp.

Vi tror att en aktiv familj i ett lugnt område skulle passa Max bra. Han är en ganska trygg kille som inte är särskilt lättstressad. Eftersom han är ganska långhårig kommer han behöva en del pälsvård.

Skicka in din intresseanmälan redan idag om du har ett kärleksfullt hem till Max!

 



Plugin created by Emmaria