
- Ålder: 2013-12-12
- Kön: Tik
- Ras: Schäferblandning
- Kastrerad: Ja
- Kontaktperson: Kontaktperson .
- Adoptionsavgift: 4500 kr
- Förmedlad från: Care Rescue
- Befinner sig nu: Hundpensionat i mellansverige
- Kan bo med hundar: Ja
- Kan bo med katt: Ja
- Kan bo med barn i åldern: Vet ej - information kommer
- Vilken miljö passar: Kan bo i lugnare område
- Aktivitetsnivå: Medium
- Adoptörens hundvana: Har hundvana sen tidigare
Den här fina tjejen heter Mary! Hon räddades från ett dog pound på Irland och då var hon i dåligt skick, med tovig päls och väldigt mager. När hon träffar nya personer är hon social och mysig. Kort efter att hon räddats från poundet fick hon komma till en hundfrisör som tvättade och borstade hennes päls och klippte även klorna. Mary hade inga som helst problem med att bli hanterad.
Mary går fint i koppel men blir väldigt ivrig och hoppar när hon möter andra hundar så behöver en familj som vill träna på det och gärna ett hem i ett område där man inte möter så många hundar.
Hon älskar att få komma ut på promenader. Hon funkar bra ihop med andra hundar i sin egen storlek men det är viktigt att hundarna är trevliga mot henne annars kan hon ändra inställning. Hon är väldigt bra med katt och bor tillsammans med katt idag. Vi tror att hon skulle passa bra att bo hos en familj där eventuella barn är i tonårsåldern. Hon åker bra i bil.
Är ni den lugna, kärleksfulla och hundvana familj som Mary letar efter? Skicka in din intresseanmälan redan idag!