- Ålder: 2014-05-03
- Kön: Tik
- Ras: Husky-blandning
- Kastrerad: Nej
- Kontaktperson: Mari A.
- Adoptionsavgift: 6500 kr
- Förmedlad från: Star Rescue
- Befinner sig nu: Jourhem i Linköping
- Kan bo med hundar: Nej
- Kan bo med katt: Vet ej
- Kan bo med barn i åldern: 14 år och uppåt
- Vilken miljö passar: Kan bo i lugnare område
- Aktivitetsnivå: Låg-medium
- Adoptörens hundvana: Har hundvana sen tidigare
Harriet blev övergiven av sin familj tillsammans med hennes två valpar Hockey och Harley. Hon fick komma till ett rescue och befinner sig sedan Juni i ett jourhem i Sverige.
Harriet är en mindre tjej på endast 70 cm till toppen av huvudet.
Hon beskrivs som en social tjej som gärna gör dig sällskap om dagarna.
Hon uppskattar sina promenader och går fint i koppel.
Jourhemmet berättar:
”Harriet är en trygg dam, hon vet vad hon vill och hon äter det hon gillar. Hon älskar att åka bil, ta promenader i skogen men det bästa är att få gosa i soffan! Sovmorgon tackar hon gärna ja till. Så länge hon får vara med och inte blir bortglömd så är hon lycklig. Katter tycker hon om att jaga lite lätt, men är inte elak emot dom. Mina tonårsbarn älskar hon, mina syskonbarn ålder 2-6 bryr hon sig knappt om. En riktig mysig familjehund som behöver massor utav kärlek.”
Till Harriet söker vi ett hem i lugnare område som vill ge henne några härliga sista år.
Hon har umgåtts med andra hundar innan och har inga problem promenera med dem men i hemmet tror vi hon trivs bäst som ensamhund.
Klappar ditt hjärta lite extra för denna fina tjej?
Skicka in ditt intresse redan idag!