
- Ålder: 2017-09-15
- Kön: Tik
- Ras: Lurcher
- Kastrerad: Ja
- Kontaktperson: Sigrid J.
- Adoptionsavgift: 7500 kr
- Förmedlad från: KWWSPCA
- Befinner sig nu: Rescue på Irland
- Kan bo med hundar: Ja
- Kan bo med katt: Nej
- Kan bo med barn i åldern: 3-5 år och uppåt
- Vilken miljö passar: Kan bo centralt
- Aktivitetsnivå: Medium
- Adoptörens hundvana: Ny som hundägare
Poppy är en fin och härlig tjej som räddades från ett dog pound på Irland. När hon kom till rescuet var hon i riktigt dåligt skick med öppna sår på sitt ena ben och hon hade även skabbangrepp. Hennes päls var ful och matt. Man tror att hon använts som avelstik och fött flera kullar på kort tid och hon var helt utmattad. Tack och lov har hennes tid i rescuet gjort henne gott och hon mår mycket bättre nu utan några hälsoproblem.
Hon är en lugn och snäll hund som tycker om närhet och vill gärna gosa med människor hon tycker om. Poppy funkar bra ihop med andra hundar och delar kennel med två andra hundar. Hon älskar att komma ut på promenader och går fint i koppel.
Hon tycker om att ha det mjukt och skönt och vill gärna gosa i sköna soffor. I hennes blivande hem behöver hon mycket kärlek och att man är snäll och lugn mot henne så hon kan stärka sitt självförtroende och våga blomma ut till sitt fantastiska jag!
Hon mäter 75 cm till toppen av sitt huvud och väger 18 kg!
Skicka in din intresseanmälan redan idag om du har ett kärleksfullt hem till fina Poppy!