Läs mer om vad det innebär att vara jourhem.

- Ålder: 2017-01-01
- Kön: Hanhund
- Ras: Amstaff-blandning
- Kastrerad: Ja
- Kontaktperson: Nichole Elofsson
- Adoptionsavgift: 6500 kr
- Förmedlad från: KWWSPCA
- Befinner sig nu: Hundpensionat i Södermanland
- Kan bo med hundar: Nej
- Fungerar med katt: Nej
- Kan bo med barn i åldern: Ska enbart bo med vuxna
- Vilken miljö passar: Kan bo i lugnare område
- Aktivitetsnivå: Medium
- Adoptörens hundvana: Kräver vana av rasen
Sigge tillbringade 6 månader på ett Dog Pound på Irland som är en otroligt tuff miljö för en hund att vara i så länge. Han kom sedan till ett rescue där han blev ompysslad av olika volontärer. Man märkte då hur otroligt tillgiven och social Sigge var och hur mycket han uppskattade lite närhet och kärlek, och vad det gjorde för honom. Från att ha tappat livsgnistan så började han blomma ut.
Sigge kom till Sverige våren 2021, han blev adopterad av en kvinna som tyckte väldigt mycket om Sigge men Sigge var lite för mycket för henne. De var osäkra på varandra, vilket resulterat i att de inte förstod varandra. Sigge behöver tydliga regler och gränser, han är lite brötig och vill gärna sätta igång lekar på sitt lite hårdhänta sätt, där måste man vara tydlig att man inte leker med händer och armar. Han behöver veta hur, när och med vem man får leka. Han skulle behöva komma till någon som är van vid rasen och känner igen deras sätt, någon som kan sätta gränser på ett schysst och tydligt sätt. Sigge är ingen tuffing, tvärtom han är en mjukis och ganska vek kille, men behöver ändå veta vad som krävs utav honom. Det är viktigt att hans blivande familj förstår honom.
Denna fina kille älskar både barn och vuxna, med eftersom han kan bli hårdhänt i sina kärleksförklaringar ska han endast bo med vuxna. Han är inte van att träffa andra hundar och behöver allmän träning i vardagslydnad så som att passera en annan hund osv. Vissa hundar bryr han sig inte om och andra kan han reagera på. Sigge är en riktig kelgris och världens härligaste kille han behöver bara komma rätt.
Sigge kan vara ensam hemma några timmar. Sigge vill få mer motion än han får i dagsläget, han behöver få rasa av sig och skulle förmodligen bli en mer harmonisk hund om han fick sitt rörelsebehov ordentligt tillfredsställt.
Sigge är van att åka kommunalt och är inte rädd för olika miljöer.
Till Sigge söker vi ett hem i lugnare område, helst i hus med en egen tomt.
Söker du en kompis och har ett fint hem att erbjuda härliga Sigge? Skicka in en intresseanmälan och berätta!