Robyn (22-1015)

Robyn (22-1015) är adopterad.
Söt och social kille!
  • Ålder: 2022-07-26
  • Kön: Hanhund
  • Ras: Labrador retriever-blandning
  • Kastrerad: Nej
  • Kontaktperson: Caroline K.
  • Adoptionsavgift: 13000 kr
  • Förmedlad från: Star Rescue
  • Befinner sig nu: Jourhem på Irland
  • Kan bo med hundar: Ja
  • Kan bo med katt: Vet ej
  • Kan bo med barn i åldern: 6-8 år och uppåt
  • Vilken miljö passar: Kan bo i lugnare område
  • Aktivitetsnivå: Medium
  • Adoptörens hundvana: Ny som hundägare

Robyns mamma Elsa räddades från ett av Irlands dog pound och då visade det sig att hon var högdräktig. Hon fick komma direkt till ett jourhem, där hon födde Robyn och hans 10 syskon.
Nu börjar både mamma och valparna bli redo för deras egna hem.
De kommer vara resklara i November.

Det fantastiska jourhemmet har tagit hand om både mamma och alla valparna på ett fantastiskt sätt och har socialiserat dem både med andra djur och människor.
Otter är så pass ung så vi tror han kommer kunna anpassa sig till att bo i de flesta hushåll, men vi ser gärna att det är nära till skogsområden för framtida äventyr.

Vi vet att mamman är en mindre labrador blandning som mäter ca 63 cm från marken till toppen av huvudet, men däremot vet vi inte vem pappan är.
Vi tror dessa valpar kommer bli mellanstora-stora och uppskatta såväl mental som fysisk stimulering när de vuxit upp.
De kommer behöva all grundträning, så som rumsrenhet, socialisering, miljöträning, koppelgående och så småningom börja ensamhetstränas i lugn takt.

Har du förutsättningarna för ge Robyn det trygga hem han förtjänar?
Skicka in din intresseanmälan redan idag !



Plugin created by Emmaria