Detta behöver vi

Detta behöver vi

Det vi behöver allra mest är pengar till veterinärvård. Att rädda hundar är förenat med stora kostnader och vi har höga veterinärkostnader på Irland. I snitt förlorar vi pengar på nästan varje hund vi räddar. Därför behöver vi samla in pengar på andra sätt. Hjälp oss gärna genom att samla in pengar eller skänk en gåva. Bankgiro och Swish-nummer finns till höger.

Du kan även bli månadsgivare eller bidra till våra aktuella insamlingar.

Hundar Utan Hems ”önskelista”

  • Hundhalsband (ej stryp) och selar, begagnade går jättebra.
  • Filtar, vetbeds och fleecefiltar som kan värma en frusen hund eller som vi kan lägga i våra transportburar under resan. Det behöver vara lätt att tvätta dem. Stora badlakan är också bra. Vi tackar nej till lakan, handdukar, kuddar och liknande.
  • Hundkläder för frusna hundar.
  • Tvättmaskin till hundfiltar.

Fråga gärna runt bland dina vänner, ofta har man något som ligger och skräpar hemma, som kan komma en hemlös hund väl till pass.

Så lämnar du eller skickar saker

Då vår tid och våra resurser är begränsade har vi tyvärr inte möjlighet att åka runt och hämta saker, om ni kan lämna eller skicka så är vi tacksamma. Man kan lämna till transporten där den gör stopp i Sverige eller ännu hellre när den är på väg till Irland via Göteborg. Du kan också lämna in sakerna på utvalda ställen runt om i Sverige, se nedan:

Lämna Stockholmstrakten

Använd mailadresserna för att bestämma tid när ni kan komma och lämna.

Yvette Berg
Kontoristvägen 73
123 54 Farsta

Maila: yvette@hundarutanhem.se

Huddinge

Emelie Grankvist
Klockarvägen 12
141 61 Huddinge

Adresser för att skicka/lämna saker
Maila: emelie.g@hundarutanhem.se

Bandhagen

Madelaine Henriksson
Skebokvarnsvägen 139
12452 Bandhagen

Maila: madelaine.h@hundarutanhem.se

Upplands Väsby

Jessica Lundqvist
Heimdalsvägen 53
194 52 Upplands Väsby

Maila: jessica@hundarutanhem.se

Märsta

Anne Rosten Andersson
Slumsta Gård 293
195 93 Märsta

Maila: annemrosten@gmail.com

Åkersberga

Hanna Sahlin
Päronkröken 4
184 60 Åkersberga

Maila: hanna@hundarutanhem.se

Adresser för att skicka/lämna saker

Östermalm

Monica Ohlsson
Erik Dahlbergsgatan 49
11557 Stockholm

Maila: monica@hundarutanhem.se

Lämna – övriga landet

Göteborg

Primärt ska donationer i Göteborgsområdet lämnas till:

Caroline Pavlic
Åskvädersgatan 6
418 34 Gbg Andra våningen (Glashuset)
Maila: caroline.m.pavlic@gmail.com

Skicka ej paket!

Fanny Grönqvist
Fagottgatan 8
421 41 Västra Frölunda

Skicka ej paket!

Maila: fanny.g@hundarutanhem.se

Adresser för att skicka/lämna saker

Värmland

Mari Andersson
Edet
665 92 Kil

Maila: mari.a@hundarutanhem.se

Skåne

Stina Johnson
Almbacksgatan 4
211 54 Malmö

Maila: stina.j@hundarutanhem.se

Uppsala

Jeanette Sjöström
Tegelgatan 23
752 39 Uppsala

Maila: jeanette@hundarutanhem.se

Norrköping

Marie Pantzar (tar emot och levererar till Stockholm)
Nya Rådstugugatan 30
602 42 Norrköping

Maila: marie.p@hundarutanhem.se

Småland

Caroline Karlsson
Sjöbolsvägen 30
360 44 Ingelstad

Maila: caroline.k@hundarutanhem.se
Adresser för att skicka/lämna saker

Västernorrland

Anna-Lena Unstad
Forsbyvägen 196
805 98 Gävle

Maila: annalena.u@hundarutanhem.se

Västernorrland

Yvonne Birberg
Framnäsgatan 4
861 32 Timrå

Maila: yvonne.birberg@gmail.com