Detta behöver vi

Detta behöver vi

Det Hundar Utan Hem behöver allra mest är pengar till veterinärvård. Att rädda hundar är förenat med stora kostnader och vi har höga veterinärkostnader varje månad. I snitt förlorar vi pengar på nästan varje hund vi räddar. Hjälp oss gärna genom att samla in pengar eller skänka en gåva. Bankgiro- och Swishnummer finns till höger.

Du kan även bli månadsgivare eller bidra till våra aktuella insamlingar.

Vi tar tacksamt emot begagnade, hela och rena hundsaker

Fråga gärna runt bland dina vänner, många gånger ligger något hemma och skräpar som kan komma en hemlös hund väl till pass.

Hundar Utan Hems önskelista

  • Hundkoppel (ej flexikoppel)
  • Selar och hundhalsband (ej stryp)
  • Filtar, stora badlakan, vetbeds och fleecefiltar som kan värma en frusen hund på rescue eller under resan till Sverige. Det behöver vara filtar som är lätta att tvätta. (Vi tackar nej till lakan, små handdukar, täcken, kuddar och madrasser.)
  • Mjuka hundbäddar
  • Hundkläder till frusna hundar
  • Tvättmaskin till hundfiltar
  • Transportburar för flyg
  • Hundfoder (öppnad påse går bra så länge den är väl försluten vid leverans)

Så lämnar du eller skickar saker

Vi har tyvärr inte möjlighet att åka runt och hämta upp skänkta saker så vi är tacksamma om du kan lämna eller skicka till oss. Du kan lämna till transporten där den gör stopp i Sverige eller ännu hellre när den är på väg till Irland via Göteborg. Du kan också lämna saker på utvalda ställen runt om i Sverige, se nedan. Dyk inte upp oanmäld, vänligen använd mailadresserna för att bestämma dag och tid.

OBS! För frågor och svar om hur vi hjälper djuren i Ukraina läs mer här

Lämna i Stockholmstrakten

Farsta

Yvette Berg
Kontoristvägen 73
123 54 Farsta
Maila: yvette@hundarutanhem.se
Adresser för att skicka/lämna saker

Huddinge

Emelie Grankvist
Klockarvägen 12
141 61 Huddinge
Maila: emelie.g@hundarutanhem.se

Märsta

Anne Rosten Andersson
Slumsta Gård 293
195 93 Märsta
Maila: anne.a@hundarutanhem.se

Åkersberga

Hanna Sahlin
Päronkröken 4
184 60 Åkersberga
Maila: hanna@hundarutanhem.se
Adresser för att skicka/lämna saker

Lämna i övriga landet

Örebro

Pascal Bailleul Persson
Björkrisvägen 4R
70234 Örebro
Maila: pascalbailleul@hotmail.com

Värmland

Mari Andersson
Edet
665 92 Kil
Maila: mari.a@hundarutanhem.se

Skåne

Paola Andersen
Barlastgatan 28
216 45 Limhamn
Maila: paula40@hotmail.se
Adresser för att skicka/lämna saker

Norrköping

Marie Pantzar (tar emot och levererar till Stockholm)
Nya Rådstugugatan 30
602 42 Norrköping
Maila: marie.p@hundarutanhem.se

Småland

Caroline Karlsson
Sjöbolsvägen 30
360 44 Ingelstad
Maila: caroline.k@hundarutanhem.se

Ulrika Karlsson
Villagatan 5
331 71 Forsheda
Maila: ulrika.k@hundarutanhem.se
Adresser för att skicka/lämna saker

Jämtland

Yvonne Birberg (fritidshus)
Ängsvägen 10
844 31 Hammarstrand
Maila: yvonne.birberg@gmail.com

Gästrikland

Anna-Lena Unstad
Forsbyvägen 196
805 98 Gävle
Maila: annalena.u@hundarutanhem.se

Västernorrland

Yvonne Birberg
Framnäsgatan 4
861 32 Timrå
Maila: yvonne.birberg@gmail.com