Adresser för att skicka/lämna saker

Adresser för att skicka/lämna saker

Skänka saker till Hundar Utan Hem

Störst är för närvarande behovet av halsband och filtar*. Detta tar vi med till hundarna på Irland. Man kan även skänka leksaker, bäddar och annat till hundarna. Läs mer här om vad vi behöver.

Med filtar menar vi fleecefiltar och vetbeds. Det behöver vara lätt att tvätta dem. Stora badlakan är också bra. Vi tackar nej till lakan, handdukar, kuddar och liknande.

Då vår tid och våra resurser är begränsade har vi tyvärr inte möjlighet att åka runt och hämta saker, om ni kan lämna eller skicka så är vi tacksamma. Här är några förslag:

Lämna Stockholmstrakten

Använd mailadresserna för att bestämma tid när ni kan komma och lämna.

Farsta

Sofia Arnell
Värmlandsvägen 375
123 48 Farsta

Skicka ej paket!

Maila: sofia.a@hundarutanhem.se
Adresser för att skicka/lämna saker

Upplands Väsby

Jessica Lundqvist
Huginvägen 29
194 62 Upplands Väsby

Maila: jessica@hundarutanhem.se

Åkersberga

Hanna Sahlin
Päronkröken 4
184 60 Åkersberga

Maila: hanna@hundarutanhem.se
Adresser för att skicka/lämna saker

Östermalm

Monica Ohlsson
Erik Dahlbergsgatan 49
11557 Stockholm

Maila: monica@hundarutanhem.se

Lämna – övriga landet

Göteborg

Fanny Grönqvist
Fagottgatan 8
421 41 Västra Frölunda

Maila: fanny.g@hundarutanhem.se
Adresser för att skicka/lämna saker

Jönköping

Irene Kumlin
Dagsländevägen 12
561 48 Huskvarna

Maila: irene.k@hundarutanhem.se

Uppsala

Jeanette Sjöström
Tegelgatan 23
752 39 Uppsala

Maila: jeanette@hundarutanhem.se

Norrköping

Marie Pantzar (tar emot och levererar till Stockholm)
Nya Rådstugugatan 30
602 42 Norrköping

Maila: marie.p@hundarutanhem.se
Adresser för att skicka/lämna saker

Småland

Sandra Tigerlind
Ormesberga Sockenstuga 1
342 64 Ör

Maila: sandra.t@hundarutanhem.se

Västernorrland

Yvonne Birberg
Framnäsgatan 4
861 32 Timrå

Maila: yvonne.birberg@gmail.com