Adresser för att skicka/lämna saker

Adresser för att skicka/lämna saker

Skänka saker till Hundar Utan Hem

Störst är för närvarande behovet av halsband och filtar*. Detta tar vi med till hundarna på Irland. Man kan även skänka leksaker, bäddar och annat till hundarna. Läs mer här om vad vi behöver.

Med filtar menar vi fleecefiltar och vetbeds. Det behöver vara lätt att tvätta dem. Stora badlakan är också bra. Vi tackar nej till lakan, handdukar, kuddar och liknande.

Då vår tid och våra resurser är begränsade har vi tyvärr inte möjlighet att åka runt och hämta saker, om ni kan lämna eller skicka så är vi tacksamma. Här är några förslag:

Lämna Stockholmstrakten

Använd mailadresserna för att bestämma tid när ni kan komma och lämna.

Farsta

Sofia Arnell
Värmlandsvägen 375
123 48 Farsta

Skicka ej paket!

Maila: sofia.a@hundarutanhem.se
Adresser för att skicka/lämna saker
Yvette Berg Colhoun
Kontoristvägen 73
123 54 Farsta

Maila: yvette@hundarutanhem.se

Huddinge

Emelie Grankvist
Klockarvägen 12
141 61 Huddinge

Maila: emelie.g@hundarutanhem.se

Bandhagen

Madelaine Henriksson
Skebokvarnsvägen 139
12452 Bandhagen

Maila: madelaine.h@hundarutanhem.se

Upplands Väsby

Jessica Lundqvist
Heimdalsvägen 53
194 52 Upplands Väsby

Maila: jessica@hundarutanhem.se
Adresser för att skicka/lämna saker

Märsta

Anne Rosten Andersson
Slumsta Gård 293
195 93 Märsta

Maila: annemrosten@gmail.com

Märsta/Sigtuna

Helen Book
Djupvik 205
195 92 Märsta

Maila: helen.b@hundarutanhem.se

Åkersberga

Hanna Sahlin
Päronkröken 4
184 60 Åkersberga

Maila: hanna@hundarutanhem.se

Östermalm

Monica Ohlsson
Erik Dahlbergsgatan 49
11557 Stockholm

Maila: monica@hundarutanhem.se

Lämna – övriga landet

Adresser för att skicka/lämna saker

Göteborg

Fanny Grönqvist
Fagottgatan 8
421 41 Västra Frölunda

Skicka ej paket!

Maila: fanny.g@hundarutanhem.se

Jönköping

Irene Kumlin
Dagsländevägen 12
561 48 Huskvarna

Maila: irene.k@hundarutanhem.se

Värmland

Mari Andersson
Edet
665 92 Kil

Maila: mari.a@hundarutanhem.se

Skåne

Stina Johnson
Almbacksgatan 4
211 54 Malmö

Maila: stina.j@hundarutanhem.se
Adresser för att skicka/lämna saker

Uppsala

Jeanette Sjöström
Tegelgatan 23
752 39 Uppsala

Maila: jeanette@hundarutanhem.se

Norrköping

Marie Pantzar (tar emot och levererar till Stockholm)
Nya Rådstugugatan 30
602 42 Norrköping

Maila: marie.p@hundarutanhem.se

Småland

Caroline Karlsson
Sjöbolsvägen 30
360 44 Ingelstad

Maila: caroline.k@hundarutanhem.se

Västernorrland

Yvonne Birberg
Framnäsgatan 4
861 32 Timrå

Maila: yvonne.birberg@gmail.com